| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 36.83 mm |
| Width | 17.8 mm |
| Height | 21.59 mm |
| Material | Aluminium |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Power Dissipation | 6.8 W |
| Natural Thermal Resistance | 14.33 °C/W |
| Schedule B | 8542900000|8542900000 |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 3.47 °C/W |
| Package Cooled | TO-220 |
Stock: 993
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44411
Ext.Price$0.44411
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44411 | $0.44411 |
| 10 | $0.39168 | $3.91680 |
| 25 | $0.37341 | $9.33525 |
| 50 | $0.35990 | $17.99500 |
| 100 | $0.34688 | $34.68800 |
| 300 | $0.33248 | $99.74400 |
| 500 | $0.31867 | $159.33500 |
| 1000 | $0.30544 | $305.44000 |
| 3000 | $0.29276 | $878.28000 |
| 5000 | $0.28060 | $1403.00000 |
